GÜNDEM ANALİZİ /// MURAT ÇABAS : Bölünme ve işgal sürecinde yalnızlaşan Türkiye

Bir taraftan Büyük Ortadoğu Projesi’nin gereği Ortadoğu’da yaşanan yangının Türkiye’ye doğru kayması için yeni bahaneler devreye konulurken, bir taraftan da Türkiye’yi yalnızlaştırma politikası, siyasilerimiz okyanus ötesinin bir dediğini iki etmediği halde, hızla devam ediyor.

Hedef hem Türkiye’ye darbe vurmak, hem de ihtiyaç duyduğunda yanında kimseyi bulamamasını sağlamak. Okyanus ötesi, bugün Türkiye’nin PKK ile mücadele etmesine pek sıcak bakmıyor. Sebebi açık; Kobani’deki süreç işletilecek. PKK’yı Türkiye’nin değil, IŞİD’in yok etmesi isteniyor.

Hatırlarsanız, Kobani’de PYD unsurlarına önce 3 özerk kanton bölge oluşturmasına kapı açıldı, ardından da IŞİD üzerine sürülüp buranın Yahudi Barzani’ye devri sağlandı.

Böylece büyük İsrail devleti projesinin Suriye ayağındaki birinci basamağı tamamlanmış oldu. İşte Türkiye için de planlanan benzer bir senaryo…

ABD’li yetkililerin sık sık “hedef PKK değil, IŞİD’dir” vurgusu yapması ve de Türkiye’ye bu noktada baskı yapmalarının nedeni de bu senaryo gereği…

Türkiye’yi IŞİD militanları için yolgeçen hanına çeviren siyasilerimiz, ABD tarafından sürekli IŞİD’e karşı mücadele baskısı ile karşılaşınca bir süre adapte olamadılar.

ABD, Türkiye’yi hemen IŞİD’in üzerine süremeyeceğini anlayınca, “madem öyle önce sen bana İncirlik üssü ve diğer üslerin IŞİD’e karşı kullanım iznini ver” baskısı yaptı ve sonunda istediğini aldı.

Buradaki asıl amaç gerçekten IŞİD hedeflerini vurmak değil, Türkiye üzerinden vurulan IŞİD’in hedefine Türkiye’yi oturtmaktı.

IŞİD hedefleri, göstermelik de olsa defalarca İncirlik Üssü’nden vurulmasına rağmen istenilen netice alınamadı.

Ve yeni senaryo devreye girdi; Türkiye’nin operasyonel olarak işin içine sokulması…

ABD’li ve Türk yetkililer bir süredir bu konuyu görüşüyorlardı ve sonunda karara bağlandı ve Türk uçaklarının da koalisyon güçleri içinde IŞİD’e operasyon yapacağı duyuruldu.

Bunun zamanı konusunda ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, “Çok kısa zamanda, herhangi bir gün veya saat vermiyorum ama çok yakında” ifadelerini kullandı.

Davis’in ifadesiyle, Türkiye’nin koalisyonun hava saldırılarına dahil olması daha fazla hedefleri vurabilmelerine, daha fazla uçuşlar yapabilmelerine imkan sağlayacak ve elbette ki böyle bir sonuç hedefte olan IŞİD’i ciddi manada rahatsız edecek.

ABD’nin bütün bu “Türkiye’yi işin içine çekme” çabaları IŞİD’in Suriye’de ve Irak’ta olduğu gibi Türkiye’de de aktif hale gelmesi içindir.

Esasen ABD, IŞİD’e talimat verse böyle bir terör faaliyeti hemen başlardı ama malum, gayri resmi bir terör savaşı olsa da dünya kamuoyunu ikna edecek, diğer ülkelerin gözünü

boyayacak sebep-sonuç ilişkisini oluşturması gerekiyor.

Neticede Suriye’de, Irak’ta terör üzerinden birçok hadise yaşanıyor, BM’deki diğer ülkeler herhangi müdahalede bulunabiliyorlar mı? Hayır.

Bunu gayet iyi bilen okyanus ötesi, Kobani’de gerçekleştirdiği Yahudi Barzani’ye geçiş sürecini aynen Türkiye’de uygulamak istiyor.

Türkiye’yi yalnızlaştırma politikasını ise New York Times gazetesinde yayınlanan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman imzalı yazıdan rahatlıkla görebiliyoruz.

Edelman açıkça, “Obama yönetimi, Türkiye’nin üst düzey toplantılara katılımını sınırlandırmalı, istihbarat paylaşımını azaltmalı, Erdoğan’ın politikalarının büyük olasılıkla yol açacağı bir ekonomik krizin gerçekten yaşanması durumunda da uluslararası finans kurumlarında Türkiye’ye verilecek Amerikan desteğini çekmelidir” çağrısı yapıyor.

Yani Türkiye istikrar adına okyanus ötesinin ipiyle kuyuya inme, ABD’nin suyuyla değirmen döndürme politikasına devam ettiği müddetçe hem bölünme ve işgal sürecini hızlı bir şekilde yaşayacak hem de bu süreci yaşarken yanında hiçbir ülkeyi bulamayacak.

Bu açıdan da bakıldığında Bağımsız Türkiye Partisi’nin ve Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’ne, birlik ve beraberlik projelerine ve güçlü bir milli devlet duruşuna acilen ihtiyacımız var.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: