SURİYE DOSYASI : ‘Suriye’de Kanunlar Sadece Güçsüzlere Uygulanıyordu’

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan eski hakim Ahmet Mahmut Hatip (60), ülkesinde adalet ve kanunların sadece güçsüzlere uygulandığını öne sürdü.

Hatip, AA muhabirine, İdlib Adliyesi’nde 28 yıl hakimlik yaptıktan sonra çıkan iç savaş nedeniyle 3 yıl önce mesleğini bırakarak ailesiyle Hatay’ın Reyhanlı ilçesine sığındığını anlattı.

Ülkesinde adaletin çok farklı yürütüldüğünü, kanunların El-Muhaberat (Suriye İstihbarat Servisi), polis, asker ve Esed rejimi yakınları için geçerli olmadığını öne süren Hatip, şunları kaydetti:

"Ülkemde adalet ve kanun yoktu. Suriye‘de kanunlar sadece güçsüzlere uygulanıyordu. Suriye‘de yaşayan halk birbirinden çekinir ve korkar haldeydi. Herkes birbirini El-Muhaberat elemanı gibi görüyordu. İnsanlar birbirleriyle konuştuklarında ‘Aman hükümet ve cumhurbaşkanı hakkında konuşma’ gibi söylemlerde bulunuyordu. Herkes bir korku içinde yaşıyordu. Mesela Suriye‘de bir polis istediği zaman gecenin saat 2-3’ünde evine gelir, yatağından kaldırır ve seni götürebilir. Suriye‘de polis, kanun üzerinde görülüyor ve böyle tutuluyordu. Ben kanunları yerine getirmekle yükümlü bir insanım fakat beni bile polis üç kez evimden aldı."

Hatip, ülkesindeki kanunların rejime yakın olanlara işlemediğini, kendisinin bile hakim olmasına rağmen onlara yasaların öngördüğü cezayı veremediğini aktardı.

Suriyelilere kucak açtığı için Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür eden Hatip, yardımları asla unutmayacaklarını söyledi.

Şimdiye kadar 3 milyona yakın Suriyelinin Türkiye‘ye sığınmak zorunda kaldığını anımsatan Hatip, ”Türk halkı ve hükümeti olmasaydı 5 milyondan fazla Suriyeli hayatta kalamazdı. Türkiye, bize elinden geleni yaptı. Allah, Türk hükümetini ve halkını dünya var oldukça korusun" diye konuştu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: