IŞİD DOSYASI : Teknik mutabakatta ‘istihbarat’ sıkıntısı

Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde askeri yetkililer tarafından imzalanan “teknik anlaşmada”, “istihbarat” sıkıntısı baş gösterdi.

Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde askeri yetkililer tarafından imzalanan “teknik anlaşmada”, “istihbarat” sıkıntısı baş gösterdi. Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı yürüttükleri operasyonda, PKK’nın Suriye kolu olan YPG ile işbirliği yapan ABD’nin, bundan sonra nasıl bir yaklaşım benimseyeceği merak konusu oldu. Çünkü Türkiye, YPG’nin sahadan aktardığı bilgilerin ortak istihbarat havuzuna girmesini istemiyor.

KRİTİK EŞİK AŞILDI
IŞİD’e yönelik operasyonların kapsamının genişletilmesi için ABD yönetimi açısından kritik eşik aşıldı. Türkiye, atılan imzalarla IŞİD’e yönelik operasyonlarda daha etkin olarak görev alacağını taahhüt etti. Anlaşmayla, ağırlıklı olarak İncirlik üzerinden yürütülecek olan ancak İncirlik’in yanı sıra Diyarbakır, Batman ve Malatya’daki hava alanlarının da kullanılacağı operasyonlarda, 2 ülkenin yapacağı işbirliğinin teknik ayrıntıları belirlendi. Buna göre Türkiye, hava operasyonlarında koalisyon ülkeleri ile tam bir işbirliğine gidecek. Bunun için İncirlik ile Katar ve ABD’nin Akdeniz ve Basra Körfezi’ndeki unsurları ile eksiksiz bir eşgüdüm sağlanacak. Böylece IŞİD hedeflerinin etkin biçimde ve fasılasız olarak vurulması sağlanacak. Operasyonlara Türk uçakları da gerek müstakil olarak gerekse ABD uçakları ile birlikte katılacak. Ancak operasyon planlamaları Türk ve ABD’li askeri yetkililer tarafından ortaklaşa yapılacak. ABD, gerek planlama aşaması gerek operasyon gerekse operasyon sonrası değerlendirmelerde, Türk tarafını devre dışı bırakamayacak. Operasyonların hızlı ve etkili olabilmesi için anlık istihbarat özenle değerlendirilecek.

YPG’DEN BİLGİ İSTENMİYOR
Ancak bu noktada bazı soru işaretleri de ortaya çıktı. IŞİD’e karşı yürüttükleri operasyonda, PKK’nın Suriye kolu olan YPG ile işbirliği yapan ABD’nin, bundan sonra nasıl bir yaklaşım benimseyeceği merak konusu oldu. Çünkü Türkiye, YPG’nin sahadan aktardığı bilgilerin ortak istihbarat havuzuna girmesini istemiyor. ABD ise sahada bugüne kadar YPG ile etkin işbirliği yürütüyordu. YPG militanları sahada belirledikleri hedefleri ABD’ye bildiriyor, ABD uçakları da bu hedefleri vuruyordu.

ABD Savunma Bakanlığı basına sızdırdıkları haberlerde YPG’nin “halihazırda eğitimli, yetkin, organize” olduğunu ileri sürmüş, IŞİD’le savaşırken taraf değiştirme veya örgütten kaçma riski olmadığını dile getirmişlerdi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: