ARAŞTIRMA DOSYASI /// Türkiyelileşmek – 8 /// Solu Şeytanlaştırm anın Kürtlere Faydası var mı ?

Merhabalar,

PKK’nin Türkiyelileşme söylemiyle ilgili yazının sekizinci ve son bölümü ekte.

Tefrika uzadı ve uzadıkça okurun sıkıntısı da artıyor. Normalde 2-3 bölüm halinde yayımlanması gereken uzunluktaki ekteki yazıyı tek bir bölüm halinde yayımlamayı tercih etmemin nedeni, okuru daha fazla sıkmamak.

Yazı epeyce uzun. “Bu yaz günü 19 sayfa çekilmez” diyerek yazıya bakmadan çöpe atacak okurlara hizmet olsun diye ele alınan konulardan bazılarını aşağıya sıralıyorum. Umarım içinde yazıyı çöpe gitmekten kurtaracak bir şeyler bulabilirsiniz.

– PKK’yle olan ilişkisi itibarıyla üç solcu tipi, bunların Türkiyelileşme söylemiyle ilişkileri ve Kürt milliyetçileri tarafından takdimleri: Suphi Nejat Ağırnaslı’ya ısrarla neden Doğu Perinçek elbisesi giydirilir?

-Türkiyelileşme söylemini sert biçimde eleştiren Kürt milliyetçilerinin ezici çoğunluğunun Türkiyeci paradigmanın içinde hareket etmelerindeki garabet.

– Barzani’nin de Türkiyeci bir politika izlediğine bakmaksızın PKK’yi Türkiyelileşmeyle eleştiren Barzani sempatizanları.

-Barzani’nin Türkiye’yle işbirliği politikası hangi sınırlar içinde kalırsa hem Kürtlerin hem de Türklerin yararına olabilir?

-AKP’nin arpalıklarına doluşmuş bazı Kürt milliyetçilerinin PKK’yi Türkiyelileşmeyle eleştirmelerindeki garabet.

-Birer sosyal hareket olarak Kürt hareketiyle Türk solunun toplumsal zeminleri, temsil iddiaları, şekillenişleri, ethosları, faaliyet sahaları vb.ndeki farklılıkların Türkiyelileşme tartışmasıyla ilişkisi.

-Kürt hareketiyle Türk solunun ortak bir siyasi kulvar açmasının gerekliliği ve bunun merkezdeki çözülmeyle olan ilişkisi.

-Merkezde çözülmenin üç yolu: dış güçlerle çatışma, merkez klikleri arasındaki çatışmalar, merkezdeki egemenlerle onların dışladığı toplumsal gruplar arasındaki çatışmalar. Türkiye bu üç alternatif itibarıyla nerede durmaktadır?

-Kürt hareketinin merkezde müttefikler bulma zorunluluğu ve muhtemel müttefikler: MHP, İslamcılar, liberaller, Aleviler, solcular.

-Bugün süren savaşın, PKK’nin Gezi direnişine gerekli desteği vermemiş olmasıyla ilişkisi.

-Bazı Kürt milliyetçilerinin PKK’yle olan mücadelelerini Türk solunu şeytanlaştırarak yapmalarının nedenleri ve bunun Kürtlere maliyeti.

-Emperyalist merkezlerin Ortadoğu’daki sola bakış açıları değişiyor mu?

– Türkiyelileşme söylemiyle yürüyen sürecin, Kürtlerin iç konsolidasyonunu arttırırken Türk sol hareketini Ortadoğululaşmaya zorlamasındaki garabet ve nedenleri.

– PKK’nin Türkiyelileşmesinin sol bir hareket olarak Türk solunun çıkarlarına uyumlu olup olmadığı.

Farklı bilgisayar sistemlerinden kaynaklanabilecek harf problemine önlem olarak yazının pdf versiyonu da eklenmiştir.

Selamlarımla

Cemil Gündoğan

Not: Bu, toplu gönderimle gelen bir iletidir. Benden bu tür iletiler almak istemiyorsanız bunu belirten bir mail göndermeniz yeterli olacaktır.

Gundogan,C-Turkiyelislemek_Kimin_Gunahi_Sevabi-8.docx

Gundogan,C-Turkiyelislemek_Kimin_Gunahi_Sevabi-8.pdf

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: