PKK DOSYASI /// PKK Hapı yuttu : PKK’lı yakalatanlara ödül veril ecek

Her birinin başına 4 milyon TL

Türkiye, terörle mücadelede tarihi bir ilke imza atıyor. "Terörle mücadele kapsamında aranan şahısların yakalanmasına yardımcı olanlara" ödül verilecek. Kaynaklar, alt düzeyde PKK’lı terörist yakalanmasına yardımcı olanlara 200 bin TL’ye varan ödül verileceğini belirtti. Kandil’deki PKK ve KCK terör örgütü liderlerinden birinin yakalanmasına yardımcı olanlar 4 milyon TL’ye varan ödülün sahibi olacak. Ödülün miktarı için son kararın henüz verilmediği öğrenildi. Ödül, mahkeme kararıyla terör olaylarına karıştığı tespit edilen kişiler için geçerli olacak. Düzenlemenin çerçevesi Başbakanlık’ın hazırladığı yönetmelikle çizildi. Bu yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandığı anda uygulama devreye girecek. Bu uygulama tarihte bir ilk olma özelliği taşıyor. Kaynaklar, hükümetin bu uygulamasını "terörle mücadelede gösterilen kararlılığın" bir işareti olarak yorumluyor. PKK liderlerinin başlarına konulan ödül ile paniğe kapılacağı, örgüt içi infazların sayısında artış yaşanacağı belirtiliyor.

HERKES YARDIM EDEBİLİR

Düzenlemede bir ifade dikkat çekti. "Terör kapsamında aranan şahısların yakalanmasına yardımcı olanlara" ödül verileceği belirtiliyor. Yani Ankara, PKK’lı teröristlerin yakalanmasına aracılık edecek kişiler için vatandaş olma zorunluluğu getirmiyor. Türkiye vatandaşı olmayan kişiler de PKK’lı teröristlerin yakalanmasına aracılık ederse, hükümetten bu ödülü alacak.

KANDİL VE SURİYE KAPSAMDA

Türkiye’nin aradığı şahıslar PKK adına İran, Suriye’nin kuzeyi ve Kuzey Irak’ta faaliyet gösteriyor. Uygulama bahsedilen tüm bölgeleri kapsıyor. Aynı zamanda uygulamanın sadece PKK ile sınırlı kalmayacağı, mahkeme kararıyla Türk adaleti tarafından aranan DAEŞ, DHKP-C gibi terör örgütleri lider ya da mensuplarını da içereceği öğrenildi.

KIRMIZI BÜLTEN KARARI ÇIKTI
Geçtiğimiz hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin önemli bir adım attı. Başsavcılık, KCK Yürütme Konseyi üyeleri Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan’ın da aralarında bulunduğu 52 isim için tutuklanma talebiyle yakalama kararı çıkardı. Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığı, talep üzerine yöneticilerin eylem talimatlarını ve bulundukları ülkeleri tespit etme işlemine başladı. Başsavcılık, PKK’nın elebaşı isimler için kırmızı bülten çıkarılmasını isteyecek.

İŞTE O İSİMLER
bullet.jpgKCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık
bullet.jpgKCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bese Hozat
bullet.jpgKCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan
bullet.jpgKCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan
bullet.jpgKCK Yürütme Konseyi Üyesi Ali Haydar Kaytan
bullet.jpgKCK Yürütme Konseyi Üyesi Fehman Hüseyin
bullet.jpgKCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu
bullet.jpgPKK Avrupa Sorumlusu Sabri Ok
bullet.jpgKongraGel Eş Başkanı Remzi Kartal
bullet.jpgPKK yöneticilerinden Nurettin Demirtaş
bullet.jpgPKK yöneticilerinden Bahoz Erdal

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: