IŞİD DOSYASI : Eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA direktöründen şaşırtan DAEŞ önerisi

Petraeus, DAEŞ’in ortadan kaldırılması için El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi içindeki radikal olmayan güçlerin kullanılması fikrini önerdi.

The Daily Beast’in aralarında Eski Amerika Birleşik Devletleri ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA) Direktörü David Petraeus’la doğrudan konuşan bir kişinin de bulunduğu dört isimsiz kaynağa dayandırdığı haberine göre, Petraeus, Amerika Birleşik Devletleri ABD yönetimine, DAEŞ’e karşı El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi’ni kullanmayı önerdi.

Petraeus, iddianın Washington’da tepkilere ne sebepten olmasının ardından CNN televizyonuna açıklamada bulunarak görüşlerine açıklık getirdi.

Petraeus, "Her ne koşulda olursa olsun, El-Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’ni, Suriye’de DAEŞ’e karşı bir organizasyon olarak kullanmayı denememeliyiz. Ancak Nusra içinde yer alan bazı savaşçılar, belki bazı güçler, ideolojik sebeplerden öte şüphesiz fırsatçılar olarak bu örgüte katıldı; bu kişiler Nusra’yı kuvvetli gördüler, diğer bir güvenilir alternatif göremediler" ifadesini kullandı.

Petraeus, bu noktadaki problemin, Nusra’dan ayrılmaya istekli olabilecek radikal olmayan bu savaşçıların Suriyeli ılımlı muhaliflere katılarak DAEŞ ve Esed güçlerine karşı savaşmalarının olası olup olmadığını ifade etti.

"NUSRA İLE İŞBİRLİĞİNE HAYIR"

Amerika Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde konuyla ilgili sual üzerine, Petraeus’un açıklamalarına "şaşırdığını" söyledi. Toner, "Nusra Cephesi ile işbirliği yapmayı kesinlikle düşünmüyoruz. Nusra Cephesi yabancı bir terör örgütü" açıklamasında bulundu.

Toner, Petraeus’un, Nusra örgütünün tamamını değil, içindeki sadece bazı güçleri kazanmayı vurguladığı, dolayısıyla bunu "mümkün" görüp görmediğinin yöneltilmesi üzerine, "Şu anda hayır" yanıtı verdi.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’nın eski direktörlerinden olan Petraeus, Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin Irak ve Afganistan’daki işgal güçlerinin eski komutanı olarak da vazife yapmıştı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: