RUSYA DOSYASI : Kanada’daki Rus casuslarının çocukları dramatik vatandaşlık mücadelesinde…

Yıllarca sahte Kanada kimliğiyle yaşamış olan iki Rusya casusunun bu ülkede doğan iki çocuğu, şimdi Kanada vatandaşlığını korumak için mücadele veriyor. 21 ve 25 yaşlarındaki Alexander ve Timothy Vavilov, Kanada’da doğduklarını ve Kanadalı olduklarını, bunu hiçbir şeyin değiştiremeyeceğini belirtiyor.

Bu iki genç, Elena Vavilova ve Andrey Bezrukov’un çocukları. Vavilova ve Barzukov, ABD’ye yönelik casusluk yapmaları için Kanada’ya gönderilmişler. Burada kendilerini maskelemeleri, gizlemeleri istenmiş. Daha bebekken ölen Tracey Foley ve Donald Heathfield’ın kimliklerine bürünmüşler. Hikayelerini yaklaşık 20 yıl boyunca, 2010 yılına kadar da korumuşlar. Kanada istihbaratına göre Rusya Dış İstihbarat Servisi SVR hesabına çalışmışlar. ABD’de FBI tarafından yürütülen operasyonla ortaya çıkarıldıktan sonra, bir casus takası sonucu Rusya’ya gönderilmişler.

İki çocukları, Alexander ve Timothy de onlarla birlikte Rusya’ya gitmiş. Toronto’da doğduklarını, Kanada vatandaşı olduklarını belirtiyorlar ve vatandaşlıklarının geri verilmesi için Kanada hükümetini mahkemeye vermiş durumdalar.

Bu gençler de Kanada istihbaratı tarafından Rus casusu olmakla suçlanıyor. Çocuklar ise anne ve babalarının kendilerini casus olarak yetiştirmediklerini belirtiyor. Timothy verdiği bir dilekçede, "Her şeyimle Kanadalıyım. 20 yıl boyunca Kanadalı olduğumu bilerek yaşadım ve hala Kanadalı olduğumu düşünüyorum. Bunu hiçbir şey değiştiremez" diyor. Kardeşi de, "Kanadalılık, bağlı olduğum tek kültür, kimliğimin en önemli parçası" diyor.

Gençlerin anne babaları Kanada kimliğini edindikten sonra, onlar küçükken, önce Fransa’ya, sonra da ABD’de Boston’a yerleşmişler. Burada, sahte Kanada kimlikleri sayesinde Amerikan vatandaşlığı elde etmişler.

Rusya uzun yıllardır, Kanada ve diğer Batı ülkelerine, normal vatandaşlar olarak yaşayan casuslarını yerleştirme konusunda kapsamlı bir geçmişe sahip. Bu tür kişiler halkın arasında onlardan biri olarak yaşıyor ve Rusya’ya istihbarat hizmeti veriyor.

İki kardeş bir süre Kanada vatandaşlığını korudu. Alexander Vavilov 2012 yılında Toronto Üniversitesine devam hakkı elde etti ancak yetkililer kısa bir süre sonra, bir Rus casusunun çocuğu olduğu gerekçesiyle bu izni iptal etti. İzleyen yılda ise Kanada makamları kendisine vatandaşlık sertifikası gönderdi. Pasaport da verildi ancak bu konuda da yetkililer sonradan fikir değiştirdi.

Sonuçta her iki kardeşin de vatandaşlıkları geçen yıl iptal edildi. Kendilerine gönderilen mektupta, "Kanada’da doğmuş olmalarına karşın, yabancı hükümetlerin temsilcilerinin çocuklarının Kanada vatandaşlığı elde etme haklarının bulunmadığı" bildirildi.

Federal Mahkeme Alexander’ın vatandaşlıktan çıkarılmasını öngören hükümet kararını, aynı gerekçeyle onadı. Timothy için ise henüz bir karar vermedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: