PKK DOSYASI : PKK buğday topluyor

PKK’nın, halktan beklediği desteği alamayınca strateji değiştirerek buğday stoklamaya başladığı istihbarat raporlarına yansıdı. Terör örgütü, bu yöntemle temel gıdalar üzerinden halkı baskı altına almaya çalışıyor

PKK, Doğu ve Güneydoğu’da bir süredir buğday toplayıp stoklamak için harekete geçtiği, toptancılar ve nakliyatçılar üzerinde baskı kurup, bölgeye sevkiyatı denetim altına almaya çalıştığı öğrenildi. Terör örgütünün bu yöntemle halkı un, yağ, şeker, pirinç gibi temel gıda maddeleri konusunda kendine muhtaç bırakma hesabı yaptığı ortaya çıktı.

Aydınlık’a ulaşan bilgilere göre terör örgütü PKK, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da Kobani modelini uygulamaya koymak için harekete geçti. Geçen yıl, PYD/YPG’nin Kobani’de yaptığı gibi, halkın temel gereksinimleri, örgüt üzerinden karşılanacak. Böylece, halkın devletin yanında yer almasının önüne geçme hesabı yapılıyor.

PKK daha önce kış lojistiğini Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler nedeniyle değiştirmiş, barınak-yığınaklarını ölçek olarak küçültmüş ve şehirlere yaklaştırmıştı. Bu nedenle, terör örgütünün bölgedeki toptancı-tüccar ile olan ilişkisi daha kritik bir duruma geldi. Örgütün halen bu kesimlerle mutabakat sağlama çabası içinde olduğu ortaya çıktı.

DESTEK ALAMAYINCA

PKK geçen yıl Eylül ve Ekim aylarında Diyarbakır ve Van başta olmak üzere halktan ve belediyelerden ciddi miktarda yardım sağlamış, Kobani ve diğer kantonlara sevk etmişti. Hükümet de MİT-Öcalan çözüm süreci içinde bu tür yardımları kolaylaştırmıştı. Hatta, IŞİD’in vurduğu Ezidilerin Türkiye’ye getirilmesinde AFAD yardımları için PKK’nın desteği alınmıştı.

Ancak bu tablo, 7 Haziran seçimlerine giden süreçte hızla değişti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) özellikle Irak’ın kuzeyindeki PKK kamplarına başlattığı ve örgütün büyük darbe yediği operasyonlar sonrasında dikkatler, Güneydoğu Anadolu’ya çevrildi. Örgüt burada TSK’yı meskûn mahal savaşına çekebilmek için önce yerel halkın desteğini kazanmak istedi. Ancak halkın desteği beklentinin altında kalınca örgüt strateji değiştirdi.

SEÇİME DOĞRU BASKI

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da halkın kış tedariklerini eylül ve ekim aylarında yaptığı dikkate alındığında, terör örgütünün bu tedarikler üzerinden yaptığı hesap, erken seçim süreci ile birlikte daha da kritik bir tablonun ortaya çıkmasına neden oldu. Bölgeden Ankara’ya gelen istihbarat ve bu istihbarat üzerinden yapılan değerlendirmeler, söz konusu tedariklerin halen terör örgütünün baskısı altında olduğunu gösterdi. Un, şeker, yağ, patates, bakliyat, pirinç, makarna ve mercimek tedariği konusunda şimdiden sıkıntı başladı.

Bunun yanı sıra örgütün, kış döneminde halkı kendisine muhtaç edebilmek için bölgedeki köylerden buğday toplayarak kent merkezlerinde depolandığı ortaya çıktı. Buğdayın toplanmasına “Kürt kantonlarına destek” gerekçe gösterildi.

Türkiye’deki un fabrikası sayısının 700, Doğu ve Güneydoğu’dakilerin ise 122 olduğu dikkate alındığında, terör örgütünün buğday üzerinden halkı baskı altına alma hesabı daha da netleşiyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: