PKK DOSYASI : Sözde polis yapılanması Emniyet raporunda

Emniyet Genel Müdürlüğü Terör ve İstihbarat Dairesi, PKK’ya karşı operasyonların başlamasından sonraki 40 günlük süreçte yaşananlarla ilgili rapor hazırladı. Raporda PKK’nın kentlerde asayiş ve istihbaratıyla polis teşkilatı gibi bir yapılanmaya gittiği, polisleri hedef alarak kendi denetimini sağlamayı amaçladığı belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Terör ve İstihbarat Dairesi, PKK’ya karşı operasyonların başlamasından sonraki 40 günlük süreçte yaşananlarla ilgili rapor hazırladı. Raporda PKK’nın kentlerde asayiş ve istihbaratıyla polis teşkilatı gibi bir yapılanmaya gittiği, polisleri hedef alarak kendi denetimini sağlamayı amaçladığı belirtildi. Rapordaki bilgiler, “açılım süreci”nin PKK’yı nasıl güçlendirdiğini somut verilerle ortaya koyuyor.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre raporda, PKK kamplarında eğitim alan, dağ kadrosunda bulunan birçok militanının açılım sürecinde teslim olup pişmanlık yasasından yararlanarak serbest kaldığı ve şehirlere yerleşerek Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) adı altında örgütlendiğine yer verildi. YDG-H’nin 2013 yılında kuruluşunu tamamladığı belirtilen raporda, PKK’nın polis teşkilatı gibi bir yapılanmaya giderek asayiş ekibi ve istihbarat birimleri kurduğu, kontrol ettiği bölgelerde denetimler yaptığı, sözde mahkemeler kurarak yargılamalara gittiği, yol kesip, kimlik kontrolü yaparak sözde asayişi sağladığı, vatandaşı baskı altına alarak anlaşmasızlık durumunda güvenlik birimlerine değil de kendilerine başvurulması için faaliyet yürüttüğü, kamu personeli, güvenlik güçleri ve kendileriyle aynı görüş ve düşüncede olmayanlarla ilgili fişleme yaptığı, bu kişileri hedef seçtiği, saldırı hedeflerinde olan noktalar (valilik, kaymakamlık, emniyet müdürlükleri, polis merkezleri, askeri noktalar) ile ilgili keşif çalışması yaptığı ve bununla ilgili çalışma yürüttüğü” kaydedildi.

PKK’nın bu yapılanmayla birlikte şehir merkezlerine ağır silahlar, patlayıcılar, roketatar gibi mühimmatlar soktuğu belirtilen raporda, terör örgütünün kendisine sözde bağımsız noktalar, bölgeler oluşturduğu; güvenlik güçlerinin bu bölgelerde etkinliğini kırmak ve bütünüyle kendisinin hâkim olduğu sözde bağımsız bölgeler oluşturmak için polisleri hedef aldığı, polislere saldırılar, suikastler düzenleyerek güvenlik güçlerini kendince kontrol ettiği bölgelerden uzak tutmak istediği değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyonlar sonrasında PKK’nın şehir yapılanmasının ağır kayıplar verdiği de belirtildi.

PKK’nın Şanlıurfa Ceylanpınar’da 22 Temmuz’da 2 polis memurunu evlerinde uyurken kurşunlamasından bu yana 31 polis şehit oldu.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: