TARİH /// Prof. Dr. Süleyman Çelik : ONLAR VATANIN NASIL GÜÇLÜKL E KURTARILDIĞINI BİLİYORLARDI

Prof. Dr. Süleyman Çelik

13 Şubat 1925, Çankaya Köşkü. Bir cumartesi akşamı Atatürk yakın arkadaşlarıyla yemek yemiş. Yemekten sonra bazıları briç oynamaya başlamış. Bir masada Başbakan Fethi Okyar, diğer bir masada İsmet Paşa oynuyor. Özel kalemden Atatürk’e bir telgraf getiriyorlar. Atatürk telgrafı okuyor; “Doğu’da Şeyh Sait isyanı çıkmış”.

Atatürk telgrafın, Başbakan Fethi Okyar’a verilmesini istiyor. Fethi Bey telgrafa göz attıktan sonra masanın kenarına koyup oyuna devam ediyor.

Atatürk, telgrafı geri getirmelerini istiyor ve yanındakilere, “şimdi dikkat edin” diyerek İsmet Paşa’ya gönderiyor. Telgrafı okuyunca İsmet Paşa’nın yüz ifadesi değişiyor. Sandalyesini geri çekerek bir kez daha dikkatlice okuyor ve hemen Atatürk’ün yanına geliyor. Telgrafı göstererek “bilginiz var mı?” diye soruyor. Atatürk yanındakilere “farkı gördünüz mü?” dedikten sonra İsmet Paşa’yı yanına alarak çalışma odasına geçiyor.

O gece Fethi Bey istifa etti. Hükümeti kurmakla İsmet Paşa görevlendirildi. Yeni hükümet Takrir-i Sükun (Huzurun Korunması) yasasını çıkararak Doğu illerinde sıkıyönetim ilan etti ve eşkıyanın kökü 2 ayda kazındı.

* * *

Gelelim düne, 6 Eylül 2015; AKP iktidarının Çözüm Süreci diyerek yıllardır semirttiği PKK Hakkari Dağlıca’da hain bir pusu kuruyor. Çok sayıda şehit ve yaralı olduğu bildiriliyor. Resmi makamların açıklama yapmaması, şehit sayısının çok olması endişesini doğuruyor. Dün gece 16 olduğu söyleniyordu. Bugün öğlen oldu, hala bir açıklama yok.

Dün bu acı olaylar yaşanırken Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu ne yapıyorlardı?

Davutoğlu, kalkıp Konya’ya maç seyretmeye gitmişti. Şehit oğlu olduğu öne sürülen bir çocuğu da kucağına almış, hem ulusal maçtan hem de şehitlerden seçim için rant çıkarmaya çalışıyordu. Neden sonra, sanırım birileri “şimdi maç seyretmenin sırası mı?” demiş olacak ki apar topar Konya’dan Ankara’ya döndü.

Tayyip Erdoğan ise gece hiçbir şey olmamış gibi bir yandaş kanala çıkarak seçim propagandası yapmaya başladı. Diğer yandaş kanalların da naklen verdiği konuşmasında “seçimde 400 milletvekili kazansalardı ( ve ben başkan olsaydım, demek istedi) bu olaylar olmazdı” diyerek, menfur olaydan bile rant elde etmeye çalıştı. Bu arada kendisini eleştiren gazetecilere karşı yandaşlarını kışkırtıcı sözler söyledi. Bu sözleri meyvesini verdi. Şehitler için sokağa çıkmayı düşünmeyen AK-Troller gece yarısı bir gazetenin camını çerçevesini yere indirdiler, çalışanları tartakladılar.

* * *

İşte iki farklı devlet adamlığı ve yönetim anlayışı!..

Terörün yıllardır bitirilememiş olması için başka bir neden aramaya gerek var mı?

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: