PKK DOSYASI : PKK’yı terör örgütü kabul eden ülke ve kuruluşlar

1024px-Ter%C3%B6rist_%C3%B6rg%C3%BCt_harita.png

PKK ; Avrupa Birliği, NATO gibi uluslararası kuruluşlar ve aşağıdaki devletler tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiştir.

22px-Flag_of_the_United_States.svg.png ABD

ABD Hükümeti, PKK örgütüne, Yabancı Terörist Organizasyonlar listesinde yer vermektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı 2003’te yaptığı açıklamada PKK’nın her ne isim altında olursa olsun terör örgütü olarak kabul edildiğini açıklamıştır.

2005 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, basın toplantısında bir gazetecinin The Washington Post gazetesi’nde çıkan bir habere atıfta bulunarak ABD hükümetinin Irak’ta faaliyetlerini sürdüren PKK’ya karşı bir önlem almamasının Türkiye’de ABD karşıtlığını güçlendirdiği ile ilgili sorusuna cevap verdi. Boucher, PKK örgütünün, terörist bir örgüt olduğunu ve Irak topraklarının teröristlerce bir sığınak olarak kullanmasını engellemeye çalıştıklarını açıkladı

22px-Flag_of_Europe.svg.png Avrupa Birliği

PKK örgütünün terörist örgüt olduğunu açıklamış, BM terörizm ile mücadele kararları doğrultusunda üye ülkelerde örgütün finansal kaynaklarına el konmuştur.[2][9][10][11]

Üye Ülkeler

Avrupa Birliği Konseyi Tüzükleri (İngilizce:EU Regulations), Konsey Direktifleri (İngilizce:EU Directives) ve Kararlarının (İngilizce:EU Decisions) aksine, üye ülke tarafından ek bir yasa veya kararname çıkarılmasına gerek kalmadan hukuki sonuçlarını devreye alan niteliktedir.[12] Avrupa Birliği Konseyi yayınladığı tüzükleri ile PKK örgütünün terörist örgüt olduğunu duyurmuş ve Birleşmiş Milletler Terör ile Mücadele kararları[8] gereğince kaynaklarının kısıtlanması ve faaliyetlerinin durdurulması için önlemleri içeren tüzük yayınlamıştır.

22px-Flag_of_Australia.svg.png

PKK/KADEK örgütü, Avustralya Hükümeti Adalet Bakanlığı, Milli Güvenlik Kurumu tarafından 17 Aralık 2005 ve 27 Eylül 2007 tarihlerinde yasadışı terörist örgütler listesinde yayınlanmıştır. [18][19] Avustralya Milli Güvenlik Kurumu, PKK örgütünün 1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kendisini dünya çapında Marksist devrimin bir parçası olarak tanıtarak kurulduğunu, 1980’li yıllarda ve 1990 başlarında Türk güvenlik güçlerine ve devlet ile işbirliği içinde olmakla suçladığı sivillere karşı silahlı saldırılar gerçekleştirdiğini açıkladı. Avustralya Milli Güvenlik Kurumu örgütün 1989 yılından sonra güvenlik güçlerinden aldığı darbeler sonucu saldırılarını askeri hedeflere ve sivilleri de hedef alan şehir terörizmine odaklandırdığını bildirdi.

Örgüt 1980 yılları sonunda güçlü dini duyguları olan, Sünni İslami inanca sahip Kürt kökenli halk tarafından silahlı eylemlerine katkı ve destek alamamıştır, çünkü örgütün Marksist Leninist ideolojisinin temelde dini dışlayan seküler yapısı ve söylemleri baskındır.

Örgütün gayeleri

Avustralya Hükümeti Adalet Bakanlığı Milli Güvenlik Ajansı, PKK’nın ulaşmak istediği gayelerini yazmıştır.[19]

PKK’nın amaçları ve hedefleri zaman içinde değişim göstermiştir. Kürdistan’ın Türkiye, Suriye, İran ve Irak’tan ayrılmasından ve Orta Doğu’da bir Kürt Federasyonu kurmaktan başlayıp, Türkiye’nin Güney Doğu’sunu bağımsız bir Kürt devletine ayırmakla sürmüştür. Örgüt, ayrı Kürt devleti kurma gayesini sözde terketmiş gibi görünmekte ve onun yerine Türkiye’de yaşayan Kürt kökenli nüfusun haklarını, bilhassa etnik kimliklerini korumaya yönelik haklarını geliştirmeyi hedeflediğini açıklamıştır.

Sonuç

Avustralya Hükümeti Adalet Bakanlığı Milli Güvenlik Ajansı, PKK’nın, hedeflerine ulaşmak için planlanmış şiddet eylemlerini sürdürdüğü kararına varmıştır. Bu değerlendirmenin güvenilir ve itibarlı haber alma kaynaklarından sağlanan bilgiler ve işbiriliği doğrultusunda alındığını açıklamıştır.

Örgüt hakkındaki bilgilere istinaden, PKK terörist eylemlerin gerçekleştirilmesini teşvik etme, planlama ve hazırlamaktan sorumlu kabul edilmiştir. Bunlar, Türkiye’de ve diğer ülkelerde yaşayan insanların ve Devletin yıldırılması ile zorla istediğini yaptırmayı sağlama ve siyasi, dini veya ideolojik sebeplerle ve eylemler yapması ve tehditler oluşturması gibi eylemleri içermektedir.

PKK’nın gerçekleştirdiği tespit edilen hareketleri ve tehdit oluşturan eylemlerinin, başarılı olarak tamamlanabildiği takdirde insanların ciddi fiziksel hasar görmesine veya can kaybına uğramasına ve malvarlığı yıkımına sebep olabilecektir.

PKK'nın, Türkiye'de yaşayan Kürt'lerin haklarını geliştirme ve ilerletme hedefini gerçekleştirmek adına, varlığının politik sebeplerinin geliştirilmesi amacıyla; ciddi malvarlığı yıkımlarına uğratma, insanların ölmesi veya hayat kaybı tehlikesi içine düşmeleri niyetiyle veya bu sonucu doğrucak tarzda; ve Türkiye'deki vatandaşların ve faaliyet içinde olduğu yerleri ziyaret edenlerin güvenliğine karşı ciddi risk oluşturmak niyetiyle veya bu sonuçları doğruacak şekilde eylemler içinde olduğu bilinmektedir.

Avustralya Milli Güvenlik Ajansı

22px-Flag_of_Iraq.svg.png

Irak

2004 yılında terörist örgütler listesine almıştır.

22px-Flag_of_Iran.svg.png

İran

2002 yılında Ankara başkonsolosu aracılığıyla PKK’yı terörist örgüt olarak kabul etmiştir.

22px-Flag_of_Canada.svg.pngKanada

PKK örgütünün yasa dışı terörist örgüt olduğunu açıklamıştır.[23]

Kanada Hükümeti’nin Milli Güvenlik Bakanlığı ajansına göre, Partya Karkaren Kurdistan, Kürdistan Özgürlük ve Demokrasi Kongresi, KADEK, Kürdistan Halk Komitesi (KHK), Kürdistan Halk Kongresi, Kongra-Gel olarak da bilinen Kürdistan İşçi Partisi PKK, 1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kurulmuştur. Kürdistan İşçi Partisi PKK, bir Kürt Siyasi Partisidir ve Kürtlerin çoğunlukta bulunduğu sahaları kapsayan Türkiye’nin Güneydoğusu ile Irak’ın Kuzeyindeki bölgede bağımsız bir Kürt devleti kurma gayesi gütmektedir. Bu amaca ulaşmak için PKK / KADEK özellikle Türkiye ile Kuzey Irak bölgesinde bir gerilla harbi ve terörizm kampanyasına girişmiştir. Eylemleri arasında Türk askerleri, iş yerleri ve diplomatlarına ülke genelinde ve yurt dışında saldırılar düzenlemek bulunur. Ayrıca tatil yerlerine bombalı saldırı ve turistlerin zorla kaçırılması gibi Türkiye turizmini bozmaya yönelik girişimleri ile de tanınırlar.[23]

PKK terör örgütü olarak 10 Kasım 2002 tarihinde listeye alınmıştır ve en son 20 Kasım 2008 tarihinde listelenmiştir.

22px-Flag_of_Syria.svg.png Suriye

Suriye tarafından PKK terörist örgüt olarak tanınmıştır. Suriye güvenlik güçleri, 2008 yılında PKK militanlarına karşı operasyonlar düzenlemiştir

22px-Flag_of_Turkey.svg.png Türkiye
Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Harekat Dairesi tarafından PKK faaliyetlerine devam eden terörist örgütler listesinde gösterilmiştir.

22px-Flag_of_New_Zealand.svg.png Yeni Zelanda

Yeni Zelanda hükûmeti PKK’yı terör örgütleri listesine almıştır. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, bu karardan memnuniyet duyduğunu açıklamıştır.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: