TERÖRLE MÜCADELE DOSYASI /// EDİP BAŞER : Terörle mücadele vali izniyle olmaz !

Terörle mücadelede operasyon yetkisinin valilere verilmesini eleştiren emekli Orgeneral Edip Başer, “Yetkili vali başını derde sokmak istemiyor, operasyondan kaçınıyor. Bunun bedelini de gariban vatan evlatları ödüyor” dedi

Operasyon yetkisinin valilere verilmesini eleştiren emekli Orgeneral Başer, “Komutanlık, bir validen 103 kez talepte bulunmuş, sadece 3’üne olumlu cevap almış. Bir valiye bırakılacak şey mi bu?” dedi.

Emekli Orgeneral Edip Başer, Dağlıca’da meydana gelen hain saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başer, “Siz ’terör örgütüyle müzakere edeceğim’hevesine kapılırsanız, hüsrana uğramanız gayet doğaldır” dedi. Terör örgütünün sürekli olarak Dağlıca’yı hedef almasını, “Dağlıca, terör örgütü PKK için önemli konuma sahip” sözleriyle açıklayan Başer şunları kaydetti: “Dağlıca’nın PKK için çok önemli bir coğrafi alan olduğunu biliyoruz. Çünkü Dağlıca, PKK’nın Kuzey Irak’tan Türkiye’ye geçişte ana yol olarak kullandığı stratejik özelliğe sahip. PKK, o bölgeye Silahlı Kuvvetler’in konuşlanmasını ve güvenlik altına almasını istemiyor. Bu amaçla orada konuşlanmış olan güvenlik güçlerine sık sık bu gibi saldırılar yapılıyor.”

PKK güç kazandı

PKK’nın haince eylem yapma düşüncesinin “sözde çözüm!” sürecinde de devam ettiğini dile getiren Başer, özellikle teknolojik sistemler dâhil olmak üzere silah sistemlerini geliştirme imkânı da bulduklarını anlattı. Başer, şöyle devam etti: “Artık PKK ile mücadelenin başlatılması söz konusudur. Keşke bunlar çok daha önceden düşünülseydi de böyle bir süreç başlatılmasaydı. Karşınızda eli silahlı terör örgütü dururken siz onunla ’müzakere edeceğim’hevesine kapılırsanız. Sonuç olarak hüsrana uğramanız gayet doğaldır. Nitekim uğradık.” Yönetim hatalarından kaynaklanan sıkıntılara da değinen Başer, şöyle konuştu: “Komutanlık, bir validen 103 defa talepte bulunmuş, sadece 3 tanesine olumlu cevap almış. Düşünün, yani bir valiye bırakılacak bir şey midir bu? Strateji bilmez, konsept bilmez. Terör örgütünün niteliklerini değerlendirme imkânına sahip değil. Bu kendi kusuru değil, belki gördüğü eğitim itibari ile bunları yapabilecek durumda değil. Ama böyle bir insana siz karar yetkisini veriyorsunuz. Diyorsunuz ki; ’Operasyon yetkisi sende.’O da tabii başını derde sokmak istemiyor. Operasyon olsa belki şehit olacak, bir sürü şeyler anlatmak zorunda kalacak. O da ondan kaçınıyor. Ama bunların bedelini gariban vatan evlatları ödüyor. Acı olan ve insanın tahammül edemediği tarafı budur.”

İstihbarat zafiyeti

Edip Başer, terörle mücadelenin ana unsurlarından birinin istihbarat, diğerinin ise psikolojik hareket olduğunu hatırlattı. Yaşanan saldırıda istihbarat zafiyeti yaşandığına dikkat çeken Başer, “İstihbarat olmadan terörle mücadele olmaz zaten. O mümkün değil ama olmadığı yerde de işte tuzaklara düşülür. O bakımdan istihbarat zafiyeti mutlaka var. Ama nereden kaynaklanıyor onu tam olarak bilemiyorum” dedi. Emekli Orgeneral Edip Başer, Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilan edilmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: