PENTAGON DOSYASI : ABD istihbarat şefinin ‘kuşku uyandırıcı’ görüşmelerine ulaşıldı

IŞİD’e dair istihbarat raporlarının çarpıtıldığına dair raporların ardından ABD istihbarat şefinin askeri bir yetkiliyle "sıradışı" görüşmeler yaptığı ortaya çıktı.

The Guardian‘ın haberine göre pek çok ABD’li istihbaratçı, IŞİD’e dair verdikleri raporların yok sayıldığını ya da değiştirildiğini öne sürmüştü. Ortaya çıkan skandalın ardından ABD’li yetkililer olayı araştırmaya başladı.

ABD Başkanı Barak Obama’nın istihbarat şefi James Clapper’ın, neredeyse hergün ABD ordusunun istihbarat kanadından Steven Grove ile görüştüğü aktarılırken bunun "çok, çok sıradışı" olduğu bildiriliyor.

ABD’li 50 istihbarat görevlisi: Üst düzey yetkililer IŞİD raporlarımız üzerinde oynadı

Grove’un da soruşturmaya dahil edildiği aktarılırken Clapper’ın çok daha üst seviyede olduğu ve savaşa dair Grove’u bilgilendirdiği öne sürülüyor. Böylesi bir durumun da Grove üzerinde baskı uyandırmaya yaradığı söyleniyor.

Eski bir savunma görevlisi Clapper için "manipülatif olabiliyor" derken, Clapper’ın senatoyu da IŞİD konusunda yanılttığı iddia ediliyor.

Clapper’ın telefon görüşmeleri sebebiyle Grove’un bürokratik olarak zor durumda kaldığı ve altındaki analistlerin raporları üzerinde oynama yaptığı iddia ediliyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: