ORTADOĞU DOSYASI /// ABD istihbaratı : Ortadoğu parçalanacak

WashIngton’da istihbarat konulu bir konferansta konuşan ABD istihbarat yetkilileri, Ortadoğu’nun çökmeye mahkum olduğunu düşünüyor.

WashIngton’da istihbarat konulu bir konferansta konuşan ABD istihbarat yetkilileri, Ortadoğu’nun çökmeye mahkum olduğunu düşünüyor.

The Associated Press’in haberine göre perşembe günü gerçekleşen konferansta konuşan ABD Savunma İstihbarat Dairesi (DIA) Başkanı Vincent Stewart ve ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan Ortadoğu’nun geleceğine dair ‘tahminlerde’ bulundu. Korgeneral Stewart Irak ve Suriye’yle ilgili konuşmasında her iki devlette de IŞİD tarafından ele geçirilen büyük toprak parçaları olduğunu ve bunların yeniden bir araya gelmesinin zor gözüktüğünü belitti. İç savaş ve mezhepsel gerginlikler yüzünden bu devletlerin kalıcı olarak parçalandığına inanan Steawart, Suriye’yle ilgili “Gelecekte Suriye’nin 2 ya da 3 parçaya bölündüğünü görebiliyorum” derken, Irak konusunda Kürtlerin merkezi Bağdat hükümetine geri döneceğine dair olan inancın kendisine olasılık dışı göründüğünü belitti.

Benzer görüşlere sahip olan Brennan da ülkelerin sınırlarının hala aynı şekilde durduğuna; ancak Temmuz 2014’te IŞİD’in İslam halifeliğini ilan ettiğinden beri Irak ve Suriyeli otoritelerin kendi sınırları içindeki topraklarda hiçbir kontrollerinin kalmadığını vurguladı. Iraklı ve Suriyelilerin kendilerini tanımlarken milliyetleri yerine giderek daha fazla etnik ve mezhep vurguları kullandıklara dikkat çeken CIA Direktörü “Bence Ortadoğu önümüzde 10 veya 20 yıl içinde değişecek ve bugün

bildiğimizden tamamen farklı olacak” sözleriyle görüşlerini açıkladı.

Her iki istihbarat şefi de, ABD’nin bunu istemediğini ve Obama yönetiminin bu devletlerin mevcut sınırları içinde korunması konusunda ısrar etmeye devam edeceğini söylemelerine rağmen, yine de bu parçalanma senaryosunun giderek muhtemel bir hal aldığını belirttiler.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: