CEZAYİR DOSYASI : Cezayir’de 25 Yıllık İstihbarat Başkanı Değişti

CEZAYİR (AA) – Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın, 25 yıllık istihbarat başkanı Tümgeneral Muhammed Medyen’i emekliliğe sevkettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığının, Cezayir resmi ajansı APS’de yer alan açıklamasında, "Cumhurbaşkanı, Tümgeneral Muhammed Medyen’i emekliliğe sevkederek, yerine Tuğgeneral Osman Tartag’ın Emniyet ve İstihbarat Müdürlüğü Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı emniyetten sorumlu müsteşarlığı görevine getirilmesine karar verdi" ifadelerine yer verildi.

Cezayir’de uzmanlar, 1990 yılında göreve başlayan ve 25 yıl boyunca siyasetçiler ve liderler üzerinde etkin rol oynayan 76 yaşındaki Medyen hakkında verilen kararın, iç siyasette oynadığı etkin rolün sonlandırılması amacıyla alındığını belirtiyor.

Emniyet kaynakları da kararın, Cumhurbaşkanı Buteflika’nın, 2013 yılından bu yana istihbaratın yapısını değiştirmek için yürüttüğü çabaların bir parçası olduğunu ifade ediyor.

Ülkede en etkin askeri yetkili olarak bilinen ve basın önüne çıkmadığı, resmi münasebetlere katılmadığı için "gizli adam" olarak isimlendirilen Medyen, daha önce de siyasete müdahil olduğu gerekçesiyle eleştirilere maruz kalmıştı.

Cezayir’de iktidardaki Ulusal Kurtuluş Cephesi Partisi Genel Sekreteri Ammar Sadani de geçen yıl, siyasete, basına ve resmi kurumlara müdahale ettiği gerekçesiyle Medyen’i eleştirerek, istifa etme çağrısında bulunmuştu.

Sadani, Cumhurbaşkanı Buteflika’ya da istihbaratın müdahil olmadığı sivil bir devlet kurma çağrısı yapmışt

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: