MİT DOSYASI : Mersin’de Suriye Bilgilerini Satanlara Yurt Dışı Yasağı

Mersin’de casusluk şebekesinin lideri 24 yaşındaki Menedi Alsaid ile 5 elemanına yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

IŞİD‘in Suriye ve Türkiye sınırlarındaki faaliyetleri ile bölgedeki muhalif gruplar hakkında topladıkları bilgileri, Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki istihbarat servislerine sattığı ortaya çıkan casusluk şebekesinin lideri 24 yaşındaki Menedi Alsaid ile 5 elemanına yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Şüpheliler Adana‘daki Mülteci bekleme Merkezi’ne gönderilirken, bilgisayar ve flaş bellekleri de detaylı incelemeye alındı.

Mersin’de, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve polisin koordineli çalışması sonucu, IŞİD‘in Suriye ve Türkiye sınırlarına yakın faaliyetleri, Suriye’de Türkmen bölgelerinin bulunduğu cepheler ve değişik muhalif gruplar hakkında topladıkları bilgileri muhtelif istihbarat servis yetkililerine sattıkları tespit edilen casusluk şebekesi ile ilgili soruşturma derinleştirildi.

CEP TELEFONU BAYİSİNDE CASUSLUK

Bir istihbarat şirketi gibi çalışan şebekeyle ilgili MİT’in yapmış olduğu istihbarat sonucunda, şebekenin çalışmasını cep telefonu satışı yapan merkez Mezitli ilçesindeki bir bayiden yürüttüğü belirlendi. Takibe alınan işyerindeki casusluk faaliyetinin netleşmesinden sonra Terörle Mücadele (TEM) Şubesi Müdürlüğü’nce ortak operasyon yapıldı. Türkiye‘ye yasal giriş yaptığı ve oturma izniyle kiralık evde oturduğu belirlenen şebekenin lideri Menedi Alsaid’in ev ve iş yerinde yapılan aramada çok sayıda dijital dokuman ile bilgisayarlar elde edildi.

Tablet bilgisayarlar ve flaş belleklerin yapılan ön incelemesinden sonra Alsaid’in kardeşi Ramel ile akrabaları Yahia Ahmat vei Khalid Ahmat Khatib kardeşler, Taofik Alfaris ve Ebu Vaham A.Jabra da yakalandı. Bu kişilerin evlerinde yapılan aramada da dijital verilerin yer aldığı bilgisayar ve 4 flaş bellekler ele geçirildi.

SURİYE BİLGİLERİNİ SATIYORLARMIŞ

Casusluk faaliyeti iddiasıyla gözaltına alınan 6 şüpheli, sorgularının ardından önceki hafta sevk edildikleri poliste ve adliyede "Biz Türkiye ile ilgili hiç bir bilgi vermiyoruz. Verdiğimiz bilgilerin tümü Suriye ile ilgili bilgilerdir. Bunu da para karşılığı veriyoruz" diye ifade verdi. Mersin’i üs olarak kullanan 5 kişi denetimli serbestlik kararı verilerek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldıktan sonra Adana Mülteci Bekleme Merkezi’ne gönderildi, ancak yurt dışına çıkışları yasaklandı.

VERİLER İÇİN ÖZEL EKİP KURULDU

Casusluk şebekesinin lideri Menedi Alsaid ile üyesi 5 kişinin evlerinde yapılan aramada ele geçirilen 6 tablet bilgisayar ile 8 flaş bellekteki dijital verilerin çözümü için de özel bir ekip kuruldu. Arapça bilen 3 kişiden oluşan ekibin derinlikli incelemesi sürüyor. Bu incelemenin sonunda elde edilecek yeni bilgilerin soruşturmanın adli boyutunu etkilemesi bekleniyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: