İSTİHBARAT DOSYASI /// E. KORG. İSMAİL HAKKI PEKİN : Türkiye’de istihbarat

İsmail Hakkı Pekin

ihakkipekin

Türkiye’de MİT, TSK İSTH., Jandarma İSTH., Emniyet İSTH., Dışişleri Bakanlığı İSTH. hatta bazı bakanlık ve kuruluşların istihbarat bölümleri olmak üzere (Cumhurbaşkanları ve Başbakanların kendilerine özel istihbarat grupları hariç) hatırı sayılır miktarda istihbarat birimi olduğunu söylemek mümkün. Peki aynı cevabı Türkiye’de istihbarat ve istihbarata karşı koyma vardır şeklinde verebilmek mümkün mü? Hiç sanmıyorum. Hatta istihbarat ve istihbarata karşı koyma faaliyetinin, -ki bir devletin hatta sivil bir kuruluşun en temel faaliyetlerinden biridir, belki de en önemlisidir- yürütülemediğini söyleyebilirim. Tabii öncelikle devletin ve/veya iktidarın bu faaliyetleri yürütmekten neyi amaçladığı önemlidir. Bu faaliyetler devletin bekası, güvenliği, vatandaşın güvenliği yerine iktidarın ya da bir grubun çıkarları için yapılınca ortada ne istihbarat kalır ne de istihbarata karşı koyma kalır. Ülke yabancı ülkelerin istihbarat örgütlerinin at koşturduğu, terör eylemlerinin zirveye çıktığı ve ayrılıkçı örgütlerin istediklerini yaptıkları, yönetilemez bir ülke haline gelir.

Yapılması gereken nedir peki? Öncelikle MİT Kanunu yeniden ele alınmalı ve MİT özerk bir biçimde yeniden teşkilatlanmalıdır. MİT’in ana görevi insan istihbaratı, istihbarata karşı koyma (yani diğer istihbarat örgütlerinin Türkiye’deki faaliyetlerinin önlenmesidir) verilecek bazı özel görevlerin yapılmasıdır. MİT’in kendi alanında hem iç hem de dış istihbarattan sorumlu olması mevcut koşullarda zorunludur. Ancak mevcut haliyle MİT, belirttiğim görevleri yapmada hem nitelik ve sayı olarak hem de teşkilat ve mali olarak yeterli değildir.

GES, ASKERE DEVREDİLMELİ

Askeri istihbarat yani jandarma hariç TSK istihbarat teşkilatı yeniden düzenlenmeli ve bu konuda bir yasa çıkarılmalıdır. Askeri istihbarat konusunda Genelkurmay Başkanlığı’nın görevlerini belirten bir sayfalık kanun dışında herhangi bir yasa yoktur. GES Komutanlığı Genelkurmay Başkanlığı’na iade edilmeli ve çıkarılacak bir kanunla yeniden düzenlenmeli, geliştirilmelidir. Askeri istihbarat MİT’in derlediği istihbarattan daha farklı bir bakış açısıyla analiz yapmayı gerektirir.

Emniyet istihbaratı ve jandarma istihbaratı farklı bölgelerde aynı görevlere yönelik istihbaratı yapar. Bu bakımdan iki istihbarat örgütünün de benzer yetkilere sahip olması gerekir. Her iki örgüt de iç istihbarattan, emniyet ve asayişle ilgili istihbarattan sorumludur. Dolayısıyla MİT ile koordineli olarak istihbarata karşı koyma ve anayasayı koruma ile ilgili istihbarat görevlerini de yerine getirmelidirler.

Dışişleri Bakanlığı’nda olduğu gibi diğer bazı bakanlıkların da kendi görevleri ile ilgili istihbarat birimlerine ihtiyaçları vardır ve bu birimler mutlaka tesis edilmelidir.

ÇALIŞMAYA HAZIRIM

İstihbarat ve istihbarata karşı koyma ülke güvenliğinden ticarete, sanayiye, yatırımlara, tarıma ve meteorolojiye, tabii afetlere, emniyet ve asayişe kadar çok geniş bir alanda hatta hayatın bütün alanlarında gereklidir.

İstihbarat olaylar olmadan, devlet adamlarına, yöneticilere, güvenlik güçlerine vb. tedbir almalarını sağlayacak kadar önceden analiz edilmiş bilgi sağlanabildiği zaman bir anlam taşır. Yoksa olaylar olduktan sonra sağlanacak gecikmiş istihbarat sadece adli sürece hizmet eder ama tedbir alarak olayları önlemeye hizmet etmez.

Gerekirse Türkiye’de istihbarat organizasyonları nasıl olmalı, nasıl sevk ve idare edilmeli, hangi teşkilat hangi görevler yapmalı, bunların koordinasyonları nasıl olmalı vb. konularda çalışma yapmaya hazır olduğumun da bilinmesini isterim.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: