İRAN DOSYASI : ÇÖKERTİLEN İRAN CASUSLUK ŞEBEKESİNİN BAŞI IRAK UYRUKLU

İRAN ANALİZ / Geçtiğimiz haftalarda Yemen’de çökertilen İran casusluk şebekesinin başının Irak asıllı bir Şii tarafından yönetildiği bilgisi verildi. Kuveyt es-Siyase gazetesinin Yemenli kaynaklara dayandırarak aktardığı haberine göre Ahmedinecatın temsilcisi Enerji Bakan yardımcısı Mesud Hüseyni bu konuyu görüşmek üzere ülkeye gitti. Yemen Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmeyen İranlı bakan casusluk soruşturması davasının durdurulmasını istedi; ancak yetkililer bunu kesinlikle kabul etmedi.

Kaynağın aktardığına göre üç günlük temaslarında üst düzey Yemenli yetkililer İran cumhurbaşkanı temsilcisine bu meseleyle ilgili olarak ne uzlaşma ve ne tartışma yapmayacakları cevabını verdi. Ele geçirilip çökertilen casusluk şebekesiyle ilgili soruşturma tamamlanıp tüm detaylara ulaşılmasını bekleyecekleri kaydedildi.

Gazetenin haberine göre İran casusluk şebekesinin başı Irak asıllı İran devrim muhafızları adına çalışan bir casus. Yemen’deki yabancı bir petrol şirketinde mühendis olarak çalışan bu casusun künyesi ise Ebu Nizzar olarak biliniyor.

Mezkur şebekenin Yemenli gençlerden çok sayıda kişiyi Şiileştirme faaliyetleri yürüten merkezler ve enstitüler aracılığıyla sözde eğitim adı altında askeri olarak yetiştirdiği ve devşirdiğine dikkat çekiliyor.

Öte yandan olayla ilgili olarak konuşan İran uzmanı Abdulbasıt Şemmeri casusluk şebekesinin çökertilmesi mevzusunun son derece kritik olduğunu İranın anladığını söyledi. Bu nedenle hemen yetkilisini Yemen’e gönderdiğini dikkat çeken Şemmeri ziyaretin sözde Tahran’da düzenlenecek konferansa davetmiş gibi lanse edildiğine işaret ederek şöyle konuştu:

“İran zemin kaybediyor. En ciddi müttefiki olan bölgedeki Esed rejiminin işi yaş. Yitirdiği itibarını ve çökertilen casusluk şebekesiyle kaybettiği zemini Yemen’de yeniden kazanmak istiyor. Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabu Mansur Hadi’nin şebekeyle ilgili İran’ın ülkenin içişlerine karışmaması yönündeki çok sert açıklamaları ve uyarıları oldu. İran konunun kritikliğini ve ehemmiyetini gayet iyi anlamış görünüyor. Hatta bununla ilgili olarak Yemen, İran’ı BM’ye şikayet etmeyi düşündüğünü de dile getirdi.”

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Tahran’da düzenlenecek olan konferansa katılmayacak.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: