İRAN DOSYASI : İRAN, AHVAZ’DA ETNİK TEMİZLİK SİYASETİ GÜDÜYOR

İRAN ANALİZ / Ahvaz Kurtuluşu Arap Cephesi adlı oluşumun genel sekreteri Faysal Abdulkerim Nema yaptığı uluslararası çağrıda hem dünya hem de Arap ülkelerine seslenerek “Fars yayılmacı projelerine” karşı Ahvaz halkını korumalarını istedi. İran güvenlik güçlerinin Ahvaz şehrinde binlerce masum Arap vatandaşını öldürdüğünü belirten Nema yine binlercesinin ölümü beklediğini söyledi. Uzun açıklamasında Nema Fars idaresinin Arap olduklarından ötürü Ahvazlıları hedef aldığına işaret etti.

Tahran’ın güneyindeki Huzistan eyaletinin başkenti olan Ahvaz 1925 yılında İran’a dahil edildi. İran petrol üretiminin %90′ının sağlandığı Huzistan buna rağmen nüfusunun marjinalleştirildiği, en temel sosyal hizmetlerden mahkum bırakıldığı ve fakirliğin yüksek olduğu bölge olarak öne çıkıyor. İran’dan ayrılmak isteyen çok sayıda siyasi harekete ev sahipliği yapıyor Ahvaz. Huzistan ise geçtiğimiz yıllarda en fazla idamların yaşandığı eyaletler arasında yer alıyor. 2007 yılında ayrılmayı savundukları iddia edilen 22 aktivist Ahvaz’da idam edildi.

Ahvaz Kurtuluşu Arap Cephesi genel sekreteri Faysal Abdulkerim Nema Şarkul Avsat’a konuşarak: “Bizler tüm dünyaya sesleniyoruz; Ahvaz’da yaşanan toplu katliamdır. Bu etnik temizlik saldırılrı sırf bizim Arap kimliğimizden kaynaklanmaktadır. Dünya Ahvaz Arap halkıyla yanyana durmalı ve insani sorumluluğun gereklerini yerine getirmelidir.” dedi.

Ahvaz halkının korunmasının aynı zamanda Fars yayılmacı projelerine karşı Arap milli güvenliği ve dünya barışı için elzem olduğuna dikkat çeken Nema: “Bu projenin ilk kurbanı olan Ahvazlıların yanı sıra üç Birleşik Arap Emirlikleri adası da işgal edilmiştir. Bu da tüm Arap dünyasının hedef gösterildiğini ortaya koymaktadır.” dedi.

Ahvaz’ın her zaman güvensiz bir ortamda bulunduğunu, Fars işgal projesine karşı sesini yükselten Arap Ahvazlarına yönelik Tahran’ın da baskı metotlarını artırdığını sözlerine ekledi Nema.

Arap Baharının Ahvaz özgürlük hareketine etkisine yönelik sorulara cevap veren Nema: “Ahvaz halkı 20 Nisan 1925 yılından beri büyük bedeller ödedi. Halen de Ahvaz Baharının kayıplarını hissetmeye devam ediyoruz. Arap dünyasının bir parçası olan Ahvaz yaşanan bahardan moral olarak çok etkilendi. Bizler özgürlüğe ulaşmaları için Arap kardeşlerimizi destekliyoruz. Aynı şekilde destek de görmek istiyoruz, bunların olumlu etkileri oldu. ” dedi.

1980 yılındaki Ahvaz Baharında Ahvaz Kurtuluşu Arap Cephesinin kurulduğunu belirten Nema 15 Nisan 2005 tarihine kadar bu baharın devam ettiğini söyledi. O tarih de zaten Nisan başkaldırısı olarak biliniyor.

Tüm bunlara karşın İran rejiminin baskı aracı olarak her yolu kullandığını, çok sayıda masumun tutuklandığını ve öldürüldüğünü söyleyen Nema: “Şu an altı önde gelen Ahvaz Arap siyasi aktivisti var. Bunlar idamla karşı karşıya. Elbette sadece bu altı kişi değil, benzeri şekilde binlercesi de idamla karşı karşıya. Altı kişi buz dağının sadece görünen yüzü. Bizler Ahvaz’da yaşanan bu toplu katliama karşı dünya kamuoyu ve Arap devletlerinin harekete geçmesini istiyoruz.” dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: