İRAN DOSYASI : KİBARE, HİZBİN KONTROLÜNDEKİ LÜBNAN HÜKÜMETİNİ REZİL RÜSVAY ETTİ

İRAN ANALİZ / El-Müstakbel hareketinden milletvekili Muhammed Kibare yaptığı açıklamasında Esed-İran kuklası hükmündeki Lübnan hükümetini yerden yere vurdu. Kibare konuşmasında Esedin Dışişleri bakanı gibi çalışan Lübnanlı bakandan, ülkenin egemenliğini ayaklar altına alarak sınırı geçip saldırı yapan Esed işgal güçlerinin tecavüzlerine gerekli cevapların verilmemesine kadar birçok hususta hükümetin başı olan Necip Mikati’yi şiddetli eleştirdi. Milletvekili konuşmasında: “Tarih onu yazmadan önce Mikati Lübnanın ve memleketinin onuru için sesini yükseltmelidir.” dedi.

Muhammed Kibare konuşmasında Mikati’ye hitaben Lübnan hükümetinin geldiği tehlikeli noktayı işaret etti. Vatan için bakanlarının neler yaptığına bakmasını isteyen Kibare şunları sordu: “Mikati nasıl bakıyor olaylara. Bakanları ve kendisi şahsen Trablus’a nasıl yaklaşıyor? Mikati nasıl olur da Trabluslu biri olarak hükümetin başı olan kendisinin dışişleri bakanının, cumhurbaşkanının talimatı üzerine açıkça defalarca Lübnanın ve Lübnan halkının egemenliğini ayaklar altına alan Esed güçlerinin tecavüzlerine karşı bir şey yapmaz!”

Devam eden Kibare: “Lübnan Dışişleri Bakanı sıfatıını taşıyan bir adamın Esed rejiminin talebi üzerine dilenciliklte bulunmasını Başbakan Mikati nasıl olur da kabul edebilir? Lübnan halkına ve Lübnanın egemenliğine sürekli yapılan tecavüzlere karşı bakanının yaptıklarını nasıl kabul eder?” dedi .

Mikati hükümetinin orduya sınırı koruması yönünde emir verdiğini söyleyen Kibare: “Belki orduya emretmiş olabilirler sınıra gitmesi için; ama sınırı koruması yönünde emir verilmemiş gibi. Zira bizler ordumuzun sınırdaki hiçbir kimseyi korumadığını görüyoruz. Ordunun görevi sadece Esed güçlerinin saldırılarında zarar gören Lübnanlılara eşlik etmekten ibaret. Veya ordunun kendisini korumadığı Esedin saldırı tehdidinde bulunan vatandaşların evlerinden çıkartılmalarına eşlik ediyor. Çünkü orduya savunma değil yayılma emri verildi.” şeklinde hükümetin nasıl Hizb-İran-Esed angajmanı altında olduğunu gözler önüne serdi.

Son olarak Lübnanlı vekil şunları söyledi: “Devletin başının böylesi bir musibeti bilmemesi durumunda daha büyük bir musibet var. O da fiili olarak başbakan olup devletin başının kendisi olduğunu bilmemesi cehaleti. Hükümeti yaşananlar karşısında kapaktan başka bir işe yaramamaktadır. Lübnanın şerefi, memleketinin izzeti için sesini yükseltmenin vakti gelmedi mi başbakan? Bizim için seninle siyasi ihtilaflarımıza rağmen mühim olan şudur: sana yönelik beklentiler hükümetinin hizbin (hizbullah) suçlarını örtmekten başka işe yaramaz hale gelmesi değildi! Ey başbakan sen Lübnan’ın düşünü kolaylaştırdın, tarih seni yazmadan önce uyan artık!”

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: