İRAN DOSYASI : YEMEN’DE BİR İRAN CASUS HÜCRESİ ÇÖKERTİLDİ

İRAN ANALİZ / Yemen İstihbarat kaynaklarının açığa çıkardığı casusluk hücresi İran ile Suriye rejimi arasındaki ilişkinin boyutlarını gözler önüne seriyor. Buna göre istihbarat kaynakları başkent Sana’da ifşa edilen İranlı hücreye lojistik ve her çeşit desteğin Suriye elçiliği tarafından verildiğini ortaya koyuyor. Birkaç yıldır Yemen’de çalışmalar yürüten bu hücrenin çökertilmesiyle ilgili olarak Yemenin içişlerine karıştığı gerekçesiyle İran büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Yine Tahran’daki büyükelçilik de ülkeye geri çağrılırken ciddi kararlar alınacağına dair işaretler verildi.

Üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgilere göre Yemen aleyhinde casusluk faaliyetleri yürüten şebekenin açığa çıkartılması üzerine İran’a yönelik bir takım kararlar alınacak. Şebekenin daha çok Sa’da bölgesindeki Şii terör örgütü Husilere yönelik çalışmalar yürüttüğüne dikkat çekildi. Yine Husiler ile işbirliği içinde casusların Aden ve Taiz eyaletlerinde de faaliyetler yürüttüğü öğrenildi. Yemenli gençlerin Beyrut’a gönderilip burada terörist olarak yetiştirilmeleri için çalışmalar yürütüldüğü de ortaya konuldu. Lübnan’da beyni yıkanan bu gençlerin eğitimi Şii Hizbullah örgütü ve İran Devrim Muhafızlarınca yapılıyor.

Kaynak yine İran’ın ülkenin güneyini bölmek için çalışan silahlı örgütleri de desteklediğini ortaya koyuyor. Bu çerçevede Esed rejiminin başkentteki elçiliğinin tam bir koordinasyon ile İran’a yardımda bulunduğuna da dikkat çekiliyor.

San’a ile Tahran arasındaki kriz İran’ın ülkenin içişlerine karışması, Husiler gibi terör örgütlerini desteklemesi ve bu yönde çeşitli casusluk şebekelerinin ifşa edilip ortadan kaldırılması ile devam ediyor.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: