MI5 DOSYASI : İngiliz istihbaratı internet yasasına destek verdi

İngiliz iç istihbarat servisi MI5’in Başkanı Andrew Parker, internet kullanıcılarının güvenlik mercilerince takibini kolaylaştıracak yasaya canlı yayında destek verdi.

İngiliz iç istihbarat servisi MI5’in Başkanı Andrew Parker, canlı yayına katılarak İngiliz hükümetinin hazırladığı iletişim mecralarını izlemede güvenlik güçlerinin yetkilerini artıran yasa taslağına destek verdi. BBC Radyo 4’te katıldığı canlı yayımlanan programda Parker, terör örgütlerinin iletişiminin güvenlik mercilerinin kontrolü dışında kalmaması gerektiğini söyledi.

İstihbarat servislerinin gelişen ve bireylerin kullanımına açılan şifreleme teknolojisi yüzünden, yasal izinli oldukları durumlarda bile terörle ilgisi bulunduğuna inanılan insanları izleyemediğini savunan Parker, "Teröristlerin, yetkili mercilerin kontrolü dışında iletişim kurmaları ve plan yapabilmeleri hiç kimsenin çıkarına değil" ifadesini kullandı. İnternet şirketlerinin de güvenlik güçlerini uyarma konusunda "ahlaki sorumluluğu" bulunduğunu dile getiren Parker, bu konuda uluslararası anlaşmalara da ihtiyaç olduğunu savundu.

Parker, başkanı olduğu MI5’in halkın “özel hayatını gözden geçirmek” gibi bir rol peşinde olmadığını söyledi. Parker, hükümetin hazırladığı internet servis sağlayıcıların güvenlik güçleriyle veri paylaşmasını öngörüen yasa taslağıyla ilgili olarak da, “Bu tamamen hükümetin teklif edeceği ve parlamentonun karar vereceği bir konu. MI5’in işi parlamentonun koyduğu yasayı takip etmektir, biz de bunu yapıyoruz” şeklinde konuştu. Ancak Parker bu alandaki yasaların güncellenmesi, "modern ve saydam" hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Yeni yasal düzenlemenin sağlayacağı yetkilerin de bütün tehditlerin önleneceği garantisini vermeyeceğini belirten Parker, “Herkesi sürekli olarak takip edemeyiz” dedi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: