CIA DOSYASI : 6-7 Eylül vakaları ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA gizli belgelerinde

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın ( ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ) gizlilik zamanı dolan belgeleri arasında 6-7 Eylül olaylarının ertesi günü 8 Eylül 1955’te olayın sıcaklığı henüz kaybolmadan yazılan ve "Merkezi İstihbarat Bülteni"nde yayınlanan bir yorum bulunuyor . Belgede şu ifadelere yer veriliyor:

Başkent Ankara hükümeti komünist müdahalesi için kanıt arıyor. İstanbul başkonsolosunun gözlemlerine göre polis boş boş geziyor ya da dükkânları yağmalayan kalabalığı alkışlıyor. Ancak akabinda tanklı birlikler düzeni tekrardan sağladı.
Ayaklanmalar başlangıcından bu yana açıkça iyi bir biçimde planlanmış ve organize edilmiştir. İki olasılık var: Komünistler ve Hükümet. Türkiye’de komünist örgütlenme sayısal manada zayıf olması dolayısıyla ayaklanmayı üretiyor olabilme açısından dışarıda kaldı. Bu Hükümeti bir mantığa uygun olasılık olarak bıraktı.

İstanbul Valisi’ne önceden haber verilmiş ve olduğunda başka yere bakması söylenmiş. Vali gösterilerin denetim edilemez hale gelebileceğine işaret ederek protesto etmiş, fakat hükümsüz kılınarak plan yürürlüğe konuldu.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: