HRANT DİNK DOSYASI : ‘İstanbul Emniyeti suikasttan haberdardı’

Hrant Dink davasında Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Yardımcısı ifade verdi. İfadesinde suikastla ilgili belge olduğunu ve İstanbul’a belgenin gönderildiğini belirtti

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesiyle ilgili davada Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Yardımcısı Ercan Demir de ifade verdi.

Demir ifadesinde, cinayet zanlısı Ogün Samast’ı azmettirdiği gerekçesiyle tutuklu bulunan Erhan Tuncel’in polis memuru Muhittin Zenit’in talebi doğrultusunda haber elemanı yapıldığını belirtti. Kendisinin de bu talebi Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç’e aktardığını, olumlu kanaat oluşmasından dolayı dönemin İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun’un da bu kararı onayladığını söyledi.

Belgelerle suikast

Demir, Dink cinayeti ile ilgili olarak İstanbul’u 17 Şubat 2006 tarih ve 027246 sayılı resmi yazıyla uyardıklarını belirtti. Söz konusu belgede Dink’e yönelik muhtemel bir eylemle ilgili bütün bilgilerin olduğunu söyleyen Demir, Tuncel’i muhbir olarak kullanan polis memuru Muhittin Zenit tarafından hazırlandığını belirtti. Demir ayrıca, resmi yazının ardından Trabzon’da görevli Özkan Mumcu’nun İstanbul İstihbarat Şube’de çalışan Volkan Altunbulak ile temasa geçtiğini söyledi.

Belgede yer alan “Hrant Dink’e yönelik ses getirici bir eylem yapılacağı” ibaresinin ‘yumurta, domates atmak ve boya sıkmak’ olarak değerlendirilmesine de karşı çıkan Demir, istihbarat dilinde ‘ses getirici eylem’ ile ‘ne pahasına olursa olsun öldürülecek’ ibarelerinin aynı manayı taşıdığının altını çizdi. Bu kapsamda İstanbul’a gönderilen yazının bir nevi suikast ihbarı olduğuna vurgu yaptı.

Sendika.Org

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: