PKK DOSYASI : Kör nokta skandalı

PKK eylemlerinden hiçbirinin teknik takibe yakalanmaması yeni bir skandalı ortaya çıkardı. Buna göre, örgüt yöneticileri tüm eylem talimatlarını telsiz dinlemesi yapılamayan “kör nokta”lardan veriyor. Güvenlik ekipleri ise PKK’nın bu “kör nokta”ların listesine nasıl ulaştığını araştırıyor.

Suruç’ta bir IŞİD militanı tarafından gerçekleştirilen canlı bomba saldırısının ardından başlayan PKK eylemleri ile ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. PKK’nın çözüm süreci döneminde sadece şehir merkezlerine cephane yığmakla kalmadığı, Türkiye’nin “teknik takip” şifrelerini de çözdüğü anlaşıldı. Bu ilginç durum Ankara’da “kör nokta” krizine yol açtı. “Kör nokta” skandalı, PKK’nın yaklaşık 60 gündür devam eden saldırılarından hiçbirinin teknik takibe takılmaması üzerine başladı. Konuyla ilgili araştırma yapan güvenlik birimleri, PKK yöneticilerinin tüm talimatları, “kör nokta” olarak nitelendirilen ve sinyal takibi yapılamayan alanlardan verdiğini belirledi. Yani PKK’nın, telsizlerin dinlenemediği alanların bilgilerine ulaştığı saptandı. Bu durum, Ankara’da büyük bir skandala yol açtı. Şimdi tüm güvenlik birimleri, kozmik bilgilerin PKK’nın eline nasıl geçtiğini araştırıyor.

PKK NASIL İZLENİYORDU

PKK sahadaki haberleşmesinin önemli bir kısmını HF yani kısa dalga telsizler aracılığı ile gerçekleştiriyor. PKK yönetimi ile alanlardaki örgüt üyeleri arasındaki iletişim de genelde telsizler aracılığı ile sağlanıyor. Özellikle Dağlıca gibi büyük çaplı saldırılarda, koordinasyon telsizler üzerinden sağlanıyor. Çözüm sürecinden önce, elektronik istasyonlar aracılığı ile telsiz sinyallerini izleyerek, saldırıları hazırlıklarını önceden tespit ediyordu. Son dönemde yapılan saldırıların büyük kısmında telsizlerden bir iz alınamadı. Yani Cizre ve Dağlıca saldırılarına ilişkin hazırlıklar teknik takiple bulunamadı. Bunun üzerine, PKK’nın yeni haberleşme sistemine yönelik araştırma yapıldı.

ARAŞTIRMADA ORTAYA ÇIKTI

Yapılan çalışmada, haberleşme sisteminin değişmediği ancak PKK’nın “kör nokta” olarak nitelendirilen, istasyonların sinyal alamadığı yani telsizlerin takip edemediği bölgelerden haberleştiği belirlendi. Saldırıların talimatlarının da büyük ölçüde bu alanlardan yapılan telsiz haberleşmeleri ile kontrol edildiği bu araştırma sonucunda ortaya çıktı.

KANDİL’E NASIL GİTTİ

Bu tespitlerin ardından Başkent’te “kör nokta” bilgilerinin PKK’nın eline nasıl geçtiğine yönelik araştırma başlatıldı. Ancak henüz bu araştırmadan bir sonuç alınamadı. Söz konusu kozmik bilgilerin, para karşılığı mı satıldığı, ya da çözüm süreci döneminde hackerler aracılığı ile mi temin edildiği bilinmiyor. Ancak güvenlik uzmanları, söz konusu bilginin çok kritik koordinatlardan oluştuğuna dikkat çekerek, “kör nokta” bilgilerinin çok az kişide bulunacağını bildirdiler. Yine güvenlik uzmanları, PKK’nın çözüm süreci döneminde elde ettiği başka kozmik bilgilerin de olabileceğini bildirdiler. Şu anda güvenlik birimlerinin tamamı, PKK ile mücadele şifrelerini ve yöntemlerini gözden geçiriyor.

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: