RUSYA DOSYASI : Rusya istihbaratından Kırım’da isyan uyarısı

Rusya İç İstihbarat Servisi (FSB), Kırım Tatarları ve aşırı sağcı milis güçlerinin Kırım’a uyguladığı ambargo nedeni ile sınırda bekleyen kamyon sürücülerinin isyan hazırlığı yaptığı uyarısında bulundu.

FSB Kırım Sınır Yönetimi’nden TASS haber ajansına yapılan açıklamada, Kırım’a gıda getiren yüzlerce kamyon sürücüsünün sınırdan geçememeleri nedeni ile isyan başlatabilecekleri belirtildi. Kırım girişlerinde sınır kapılarında durumun sakin olduğu, kişi ve araç geçişlerinde sorun yaşanmadığı kaydedildi.

Ukrayna’da aşırı Sağ Sektör örgütü üyeleri Kırım’ı Ukrayna’ya bağlayan bölgeyi betonla kapatarak yarımadayı ablukaya almaya çalışıyor. Eylemin amacı Ukrayna’dan bölgeye gıda sevkiyatını engellemek.

TÜRKİYE’DEN GIDA ALIMI YAPACAKLAR

Gıda kıtlığı yaşanması ihtimaline karşı kent yönetimleri alternatifler bulmaya çalışıyor. Sivastopol Valisi Sergey Manyailo Türkiye ve Yunanistan’la görüşmeler yaptıklarını, kentin herhangi bir gıda sorunu yaşayamayacağını söyledi. Manyailo, perakende mağazaları ile anlaşmalar yapıldığını ve fiyatların artmaması konusunda önlem aldıklarını söyledi.

KİLOMETRELERCE KUYRUK OLUŞTU

Sputnik’in haberine göre, Ukrayna ile Kırım Cumhuriyeti’ni bağlayan Çongar, Kalançak ve Armyansk kasabaları üzerinden geçen karayolu, yarımadaya gıda ürünleri taşıyan kamyon trafiğine kapatıldı. Abluka sonucunda bölgede kilometrelerce uzanan kamyonlar sıra oldu.

Sadece vatandaşlar ile binek araçların geçişine izin verilen abluka sonucunda, Kırım Yarımadası’na giden her üç güzergahta da çok sayıda kamyonun beklemeye başlaması üzerine geçiş noktalarında 3 kilometrelik kuyruklar oluştu. Bunun sonucunda, bölgedeki söz konusu güzergahlarda trafik yoğunluğu başladı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: